Gruzja
Gruzja

Gruzja

Państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu) ze stolicą w Tbilisi, graniczące z Rosją, Azerbejdżanem, Armenią oraz Turcją. Zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego.
Teren w większej części górzysty, jedno z pasm górskich – Góry Suramskie – tworzy wyraźną granicę klimatyczną w Gruzji.

Różnorodność tematyczna

Najogólniej rzecz ujmując panuje tam klimat podzwrotnikowy, nie da się nie odczuć różnic między zachodem, gdzie panuje bardzo wilgotny klimat podzwrotnikowy morski, a wschodem, gdzie panuje klimat podzwrotnikowy suchy. Różnorodność klimatyczna niesie ze sobą liczne zalety turystyczne – kraj z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a same władze państwa kładą duży nacisk na tą gałąź gospodarki (np. zniesiono obowiązek posiadania wiz dla obywateli UE, nie wymagane jest nawet posiadanie paszportu, by dostać się do kraju). Ma to też swoje podłoże polityczne, mianowicie przeważająca część Gruzinów uważa się za europejczyków i pragnie dołączyć do wspólnoty jaką jest Unia Europejska. Dzięki różnorodności klimatycznej możemy też znaleźć w Gruzji wszelakiej maści rośliny jak figi, palmy, laury i oliwki (wpływ na to ma niewątpliwie Morze Czarne). W środkowej części kraju możemy nawet znaleźć uprawy tak egzotycznych owoców jak kiwi czy banany. Ciekawostką jest, iż nawet przechadzając się ulicami Tbilisi, możemy napotkać rosnące w mieście cytrusy.

Wzdłuż Kaukazu znajdziemy roślinność typowo górską, potocznie zwaną alpejską. Dla nas oczywiście, największym skarbem Gruzji są jej rozpowszechnione po całym kraju winorośla. Gruzja jest kolebką winiarstwa, potwierdzeniem tego są badania archeologiczne, podczas których odkryto pestki winogron i łozy winorośli, a ich wiek określono na 7-6 tysięcy lat p.n.e. Najstarsze kwewri, czyli tradycyjne gliniane amfory używane w Gruzji do fermentacji soku oraz przechowywania wina liczą 3000 lat. W X wieku Gruzja stała się lokalnym mocarstwem regionu Zakaukazia i w tym też czasie rozpoczęto dokumentowanie uprawy winorośli.

Teliani Valley
Teliani Valley

Teliani Valley

Nasza winnica

Gruzja obejmuje trzy historyczne i geograficzne regiony winiarskie. Winnica Teliani Valley położona jest w samym sercu najlepszego z nich – Kachetii. Teliani Valley to współczesny następca majątku ziemskiego, założonego około 1880 r., przez dynastię Romanowów.

Tradycja i technologia
Tradycja i technologia

Tradycja i technologia

Jakość

Produkowane w Teliani Valley wina to połączenie wielowiekowej tradycji i najnowszej technologii. Dzięki wsparciu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju winnica Teliani Valley posiada najwyższej jakości linie produkcyjne, pozwalające spełnić światowe standardy.

Wysoka jakość naszych win oraz ich niezwykły, różnorodny, pełen osobowości i niepowtarzalny charakter docenione zostały na międzynarodowych konkursach m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Rosji, Polsce, Singapurze.

Wina Teliani Valley sprzedawane są w ponad 30 krajach, od Stanów Zjednoczonych po Japonię. Z szerokiej oferty winnicy Teliani Valley wybraliśmy kolekcję win, która pozwoli poczuć ducha tego niezwykłego kraju.

Old Gruzia

Old Gruzia

Wina gruzińskie

3 czerwone, 3 białe

Teliani Valley

Teliani Valley

Wina gruzińskie

10 czerwonych, 4 białe, 1 różowe

Włochy

Chile

Jakże odległy kraj skrywający równie ciekawe historie.

Mołdawia

Historia win mołdawskich sięga aż 3000 lat przed Chrystusem.

Wina z Gruzji, Mołdawii i Chile

Informacje zawarte w niniejszym serwisie internetowym są przeznaczone wyłącznie do celów komercyjnych oraz informacyjnych i mogą być wykorzystywane tylko między przedsiębiorstwami zajmującymi się produkcją, obrotem detalicznym i hurtowym napojami alkoholowymi i przeznaczone są wyłącznie dla osób pełnoletnich.